Možnosti vkladu na obchodní účet

Bankovní převod

V každodenním finančním styku je převod z účtu na účet jednou z nejpoužívanějších metod. Vzhledem k penetraci osobních účtů a elektronického bankovnictví se také jedná o metodu dostupnou zřejmě nejširšímu počtu uživatelů. Je třeba si uvědomit, že při vkladu na Váš obchodní účet tímto způsobem se obvykle jedná o převod do zahraničí, s nímž souvisí nemalé bankovní poplatky. Alespoň do doby vstupu ČR do eurozóny proto doporučujeme jiné metody vkladu.

+ dostupnost
– doba realizace transakce v řádu dnů
– vysoké transakční poplatky při převodu do zahraničí

Platební karta

Platba kartou po internetu je metodou, jejíž obliba stále roste. Debetní či kreditní kartou dnes disponuje téměř každý majitel bankovního účtu. Použití této metody v České republice může být limitováno pouze konkrétním druhem platební karty. Použít například nelze rozšířené karty Visa Electron. Naopak téměř vždy uspějete s kartami Visa, Diners Club, MasterCard a obvykle i Maestro. Pokud nemáte obavy zadávat citlivé údaje o Vaší kartě do internetového prohlížeče, bude Vám odměnou téměř okamžitá realizace transakce. Na realizaci svého prvního obchodu na Forexu tedy nebudete muset téměř vůbec čekat.

+ rychlost
+ jednoduchost
– přenos citlivých údajů
– vysoké transakční poplatky při platbě do zahraničí
– nejsou podporovány všechny druhy karet

Elektronická peněženka

Nevýhodu platebních karet v podobě potenciálních bezpečnostních rizik odstraňují tzv. elektronické peněženky. Jde o jednoduché elektronické bankovní účty s jednoduchým přístupem a prováděním plateb pouze na bázi zadání několika málo údajů. Peněženku dobíjíte kreditem ze svého běžného účtu vždy dle potřeby a částkou, kterou z hlediska bezpečnosti uznáte za vhodnou. Kromě dobíjení Vašeho obchodního účtu lze elektronickou peněženku využít k celé řadě jiných plateb na internetu včetně plateb za obsah stránek, či přihazování v elektronických aukčních síních. Nejrozšířenějšími elektronickými peněženkami jsou služby moneybookers.com, PayPal a Neteller.

+ rychlost
+ jednoduchost
+ bezpečnost
– nutnost spravovat si „další“ účet

Další možnosti

Pro ty, kteří nemají důvěru k jakýmkoli druhům elektronického placení, nabízí někteří brokeři možnost vkladu prostřednictvím kamenných poboček institucí pro mezinárodní bankovní převody. Takovou službou je například Western Union, s níž lze posílat peníze z vybraných poboček České pošty. Klientům z České republiky se nabízí také služba MoneyGram, jejímž zprostředkovatelem jsou pobočky směnárenské společnosti Chequepoint.

+ bezpečnost
– nutnost navštívit pobočku
dále dle konkrétního typu služby